To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Ejector, EBS Series Aventics art. R412007489
SKU: R412007489
Category: Vacuum technology
Specifications
| Type | Ejector |
| Version | electrical control, T-design |
| Activation | Electrically |
| Working pressure min./max. | 3 ... 6 bar |
| Ambient temperature min./max. | 0 ... 50 °C |
| Medium temperature min./max. | 0 ... 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 5 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 1 mg/m³ |
| Protection class With valve plug connector | IP40 |
| Display | LED |
| DC operating voltage | 24 V |
| Voltage tolerance DC | - 5% / +10% |
| Power consumption Solenoid valve | 1,3 W |
| Weight | See table |
| Note: All data refers to an ambient pressure of 1.013 bar and an ambient temperature of 20 °C . The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . |
| Material |
|---|
| Housing | Polyamide fiber-glass reinforced |
| Seal | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Nozzle | Aluminum |
| Threaded bushing | Aluminum, anodized |
| Silencer | Polyethylene |
