To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Ejector, EBS Series Aventics art. R412007448
SKU: R412007448
Category: Vacuum technology
Specifications
| Type | Ejector |
| Version | pneumatic control, inline form |
| Activation | pneumatically |
| Working pressure min./max. | 3 ... 6 bar |
| Ambient temperature min./max. | 0 ... 60 °C |
| Medium temperature min./max. | 0 ... 60 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 5 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 1 mg/m³ |
| Weight | 0,005 kg |
| Note: All data refers to an ambient pressure of 1.013 bar and an ambient temperature of 20 °C . The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . |
| Material |
|---|
| Housing | Polyamide fiber-glass reinforced |
| Seal | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Nozzle | Aluminum |
| Release ring | Polyamide |
