To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
EBP Series Aventics art. 7350150000
SKU: 7350150000
Category: Vacuum technology
Specifications
| Activation | pneumatically |
| Working pressure min./max. | 2 ... 6 bar |
| Ambient temperature min./max. | 0 ... 50 °C |
| Medium temperature min./max. | 0 ... 60 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 5 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 1 mg/m³ |
| Weight | See table |
| Note: All data refers to an ambient pressure of 1.013 bar and an ambient temperature of 20 °C . The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. |
| Material |
|---|
| Housing | Aluminum, anodized |
| Seal | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Nozzle | Brass |
