To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
E/P control valve Aventics art. R414007377
SKU: R414007377
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Version | Piloted pressure regulator |
| Mounting orientation | Any |
| Working pressure max | 11 bar |
| Ambient temperature min./max. | -10 ... 60 °C |
| Medium temperature min./max. | -10 ... 60 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 40 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 5 mg/m³ |
| DC operating voltage | 24 V |
| Voltage tolerance DC | -20% / +30% |
| Protection class | IP65 |
| Weight | 0,21 kg |
| The min. control pressure must be adhered to, since otherwise faulty switching and valve failure may result! The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). |
| Material |
|---|
| Housing | Polyarylamide |
| Seals | Nitrile butadiene rubber |
