HomeProportional and safety valves E/P control valve Aventics art. R414002401
E/P control valve Aventics art. R414002401
SKU: R414002401 Category: Proportional and safety valves
Working pressure max See table
Ambient temperature min./max. 0 ... 50 °C
Medium temperature min./max. 0 ... 50 °C
Compressed air connection input G 1/8 1/8 NPT
Compressed air connection output G 1/8, 1/8 NPT
Medium Compressed air
Max. particle size 50 µm
Oil content of compressed air 1 mg/m³
Nominal flow Qn 120 l/min
Control Analog
DC operating voltage 24 V
Voltage tolerance DC -20% / +20%
Permissible ripple 5%
Max. power consumption 300 mA
Protection class IP65
Weight 0,32 kg
Nominal flow Qn with working pressure 7 bar , with secondary pressure 6 bar and Δp = 0.2 bar