HomeProportional and safety valves E/P control valve Aventics art. R414000728
E/P control valve Aventics art. R414000728
SKU: R414000728 Category: Proportional and safety valves
Working pressure max See table
Ambient temperature min./max. 5 ... 50 °C
Medium temperature min./max. 5 ... 50 °C
Nominal flow Qn 2600 l/min
Control Analog
DC operating voltage 24 V
Voltage tolerance DC -20% / +30%
Permissible ripple 5%
Max. power consumption 1400 mA
Protection class IP65
Weight 2,3 kg
With oil-free, dry air, other installation positions are possible on request. Nominal flow Qn with working pressure 7 bar , with secondary pressure 6 bar and Δp = 0.2 bar The protection class is only ensured when the plug is mounted properly. For detailed information, see operating instructions.