HomeProportional and safety valves E/P control valve Aventics art. R414000687
E/P control valve Aventics art. R414000687
SKU: R414000687 Category: Proportional and safety valves
Working pressure max See table
Ambient temperature min./max. 5 ... 50 °C
Medium temperature min./max. 5 ... 50 °C
Medium Compressed air
Max. particle size 50 µm
Oil content of compressed air 1 mg/m³
Nominal flow Qn 1300 l/min
Control Analog
DC operating voltage 24 V
Voltage tolerance DC -20% / +30%
Permissible ripple 5%
Max. power consumption 1400 mA
Protection class IP65
Weight 2,05 kg
Nominal flow Qn with working pressure 7 bar , with secondary pressure 6 bar and Δp = 0.2 bar
With oil-free, dry air, other installation positions are possible on request. The protection class is only ensured when the plug is mounted properly. For detailed information, see operating instructions. Minimum working pressure = 0.5 bar + max. required secondary pressure Additional pressure setting ranges available on request