To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Diaphragm cylinder Aventics art. 1020300000
SKU: 1020300000
Categories: Actuators and Grippers, Pneumatic Cylinders
Specifications
| Compressed air connection | Internal thread |
| Working pressure min./max. | 2 ... 8 bar |
| Ambient temperature min./max. | -20 ... 70 °C |
| Medium temperature min./max. | -20 ... 70 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 50 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 5 mg/m³ |
| Pressure for determining piston forces | 6 bar |
| Weight | See table |
| The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). |
| Diaphragm actuator strokes are tolerance-dependent. Tolerance at 40 mm , 50 mm , 80 mm stroke: ± 3 mm |
| Material |
|---|
| Cylinder tube | Steel |
| Piston rod | Steel |
| Front cover | Steel |
| Seal | Acrylonitrile butadiene rubber |
