To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Cylinder on ties, CNOMO NFE 49-001, series C12P Aventics art. 7471316303
SKU: 7471316303
Categories: Actuators and Grippers, Pneumatic Cylinders
Specifications
| Standards | CNOMO / NFE 49-001 |
| Compressed air connection | Internal thread |
| Working pressure min./max. | 2 ... 10 bar |
| Ambient temperature min./max. | -20 ... 80 °C |
| Medium temperature min./max. | -20 ... 80 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 50 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 5 mg/m³ |
| Pressure for determining piston forces | 6.3 bar |
| The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). |
| You will find the order key and all valid configurations (customer information) in the Media Centre. |
| Material |
|---|
| Cylinder tube | Aluminum, anodized |
| Piston rod | Stainless steel |
| Front cover | Aluminum |
| End cover | Aluminum |
| Seal | Polyurethane |
| Nut for piston rod | Steel, galvanized |
| Tie-rods | Stainless steel |
