To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Control valve with filter Aventics art. 0821300330
SKU: 0821300330
Category: Compressed air preparation
Specifications
| Version | 1-part, Can be assembled into blocks |
| Parts | Filter pressure regulator |
| Mounting orientation | vertical |
| Certificates | suitable for ATEX |
| Working pressure min./max. | 2 ... 16 bar |
| Ambient temperature min./max. | -10 ... 60 °C |
| Medium temperature min./max. | -10 ... 60 °C |
| Medium | Compressed air Neutral gases |
| Nominal flow Qn | 1650 l/min |
| Regulator type | Diaphragm-type pressure regulator |
| Regulator function | with relieving air exhaust |
| Adjustment range min./max. | See table |
| Pressure supply | single |
| Filter reservoir volume | 25 cm³ |
| Filter element | exchangeable |
| Weight | See table |
| The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . Suitable for use in Ex zones 1, 2, 21, 22. Note: Polycarbonate reservoirs are susceptible to solvents, supplementary information can be found at "Customer information". A change in the flow direction (from air supply on the left to air supply on the right) occurs by rotating installation by 180° about the vertical axis. Please see the operating instructions for further details. Also suitable for separation of fluid oil or water due to the design. The rear pressure gauge connection on the pressure regulator is closed with a blanking plug, the front connection is open. Depending on the customer application, a second blanking plug may be necessary. Please order separately (see accessories). | |
| Max. achievable compressed air class acc. to ISO 8573-1:2010 | 6 : 7 : - |
| Material |
|---|
| Housing | Die cast zinc |
| Front plate | Acrylonitrile butadiene styrene |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Reservoir | Polycarbonate Die cast zinc |
| Protective guard | Steel |
| Filter insert | Polyethylene |
