To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Control Valve Plate Aventics art. R412008584
SKU: R412008584
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Version | Poppet valve |
| Working pressure min./max. | 0,5 ... 10 bar |
| Adjustment range min./max. | See table |
| Ambient temperature min./max. | -5 ... 50 °C |
| Medium temperature min./max. | 0 ... 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 5 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 5 mg/m³ |
| Weight | 0,1 kg |
| Protection class when mounted: IP65 Please note that HF04 and LP03 series valve systems can only be retrofitted without conversion from 05/2008 onwards. Older valve systems do not have the required mounting holes in the subbases. |
| Material |
|---|
| Housing | Polyamide |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber |
