To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Control Valve Plate Aventics art. 0821302200
SKU: 0821302200
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Version | Poppet valve |
| Working pressure min./max. | 0,5 ... 10 bar |
| Adjustment range min./max. | 0,5 ... 10 bar |
| Ambient temperature min./max. | 0 ... 50 °C |
| Medium temperature min./max. | 0 ... 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 5 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 5 mg/m³ |
| Weight | 0,085 kg |
| Protection class when mounted: IP65 |
| Material |
|---|
| Housing | Polyamide |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber |
