To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Control valve Aventics art. R412010111
SKU: R412010111
Category: Compressed air preparation
Specifications
| Parts | Pressure regulator |
| Mounting orientation | Any |
| Working pressure min./max. | 0,5 ... 35 bar |
| Ambient temperature min./max. | 0 ... 60 °C |
| Medium temperature min./max. | 0 ... 60 °C |
| Medium | Compressed air Neutral gases |
| Regulator type | Diaphragm-type pressure regulator |
| Regulator function | with relieving air exhaust |
| Adjustment range min./max. | 0,5 ... 23 bar |
| Pressure supply | single |
| Activation | Mechanical |
| Weight | 0,63 kg |
| The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . Mounting: panel installation or mounting bracket Delivery incl. mounting bracket R412010110 and pressure gauge R412007898 |
| Material |
|---|
| Housing | Steel |
| Seals | Nitrile rubber |
