To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Control valve Aventics art. R412007781
SKU: R412007781
Category: Compressed air preparation
Specifications
| Parts | Pressure regulator |
| Mounting orientation | Any |
| Working pressure min./max. | 0,5 ... 14 bar |
| Ambient temperature min./max. | -10 ... 50 °C |
| Medium temperature min./max. | -10 ... 50 °C |
| Medium | Compressed air Neutral gases Oxygen |
| Regulator type | Diaphragm-type pressure regulator |
| Regulator function | Without relieving exhaust |
| Adjustment range min./max. | 0,4 ... 10 bar |
| Pressure supply | single |
| Activation | Mechanical |
| Weight | 0,35 kg |
| The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . Mounting with mounting bracket 1821331013 |
| Material |
|---|
| Housing | Brass |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber |
