To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Control valve Aventics art. R412006578
SKU: R412006578
Category: Compressed air preparation
Specifications
| Parts | Pressure regulator |
| Mounting orientation | Any |
| Certificates | suitable for ATEX |
| Working pressure min./max. | 0,5 ... 25 bar |
| Control pressure min./max. | 16 bar |
| Ambient temperature min./max. | -10 ... 80 °C |
| Medium temperature min./max. | -10 ... 80 °C |
| Medium | Compressed air Neutral gases |
| Regulator type | Diaphragm-type pressure regulator |
| Regulator function | with relieving air exhaust |
| Adjustment range min./max. | 0,5 ... 16 bar |
| Pressure supply | single |
| Activation | pneumatically |
| Weight | 4,68 kg |
| The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . Mounting type: for installing in piping Suitable for use in Ex zones 1, 2, 21, 22. |
| Material |
|---|
| Housing | Die-cast aluminum |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber |
