To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Contact jumpers, CON-CB series Aventics art. 5763573113
SKU: 5763573113
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Ambient temperature min./max. | -15 ... 50 °C |
| Protection class | IP65 |
| Operationalvoltage | 24 V AC/DC |
| Voltage tolerance AC 50 Hz | -10% / +10% |
| Voltage tolerance AC 60 Hz | -10% / +10% |
| Valve LED status display | Yellow |
| Mounting screw | M2.5 with slot |
| Tightening torque for mounting screws [+0,05] | 0,25 Nm |
| Weight | 0,016 kg |
| Material |
|---|
| Housing | Polyester amide |
| Seals | Fluorocaoutchouc |
