To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Condensate drain valve Aventics art. 0821303015
SKU: 0821303015
Category: Compressed air preparation
Specifications
| Mounting orientation | vertical |
| Working pressure min./max. | 4 ... 16 bar |
| Ambient temperature min./max. | 0 ... 90 °C |
| Medium temperature min./max. | 0 ... 90 °C |
| Medium | Compressed air |
| Filter reservoir volume | 49 cm³ |
| Weight | 0,231 kg |
| For installation on all NLC series containers. Can be installed instead of a manual or semi-automatic condensate drain. |
| Material |
|---|
| Reservoir | metal |
| Seal | Nitrile butadiene rubber |
