To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Compact cylinder ISO 21287 Aventics art. R422001276
SKU: R422001276
Categories: Actuators and Grippers, Pneumatic Cylinders
Specifications
| Standards | ISO 21287 |
| Compressed air connection | Internal thread |
| Working pressure min./max. | 1 ... 10 bar |
| Ambient temperature min./max. | -20 ... 80 °C |
| Medium temperature min./max. | -20 ... 80 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 50 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 5 mg/m³ |
| Pressure for determining piston forces | 6.3 bar |
| The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). |
| Material |
|---|
| Cylinder tube | Aluminum, anodized |
| Piston rod | Stainless steel |
| Front cover | Aluminum |
| End cover | Aluminum |
| Seal | Polyurethane |
| Front plate | Aluminum |
| Nut for piston rod | Steel, galvanized |
| Scraper | Polyurethane |
