To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Compact cylinder Aventics art. 0822496303
SKU: 0822496303
Categories: Actuators and Grippers, Pneumatic Cylinders
Specifications
| Standards | NFE 49004 |
| Compressed air connection | Internal thread |
| Ambient temperature min./max. | -20 ... 80 °C |
| Medium temperature min./max. | -20 ... 80 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 5 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 5 mg/m³ |
| Pressure for determining piston forces | 6.3 bar |
| The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). |
| The material for heat-resistant scraper and seal variants (ambient temperature: -10 °C ... 120 °C) is fluorocaoutchouc. Further options can be generated in the Internet configurator. LW*/SW* Hexagonal key required |
| Material |
|---|
| Cylinder tube | Aluminum, anodized |
| Piston rod | Stainless steel |
| Front cover | Aluminum |
| End cover | Aluminum |
| Seal | Nitrile butadiene rubber Polyurethane |
| Nut for piston rod | Steel, galvanized |
| Scraper | Polyurethane |
