To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Compact cylinder Aventics art. 0822396908
SKU: 0822396908
Categories: Actuators and Grippers, Pneumatic Cylinders
Specifications
| Standards | NFE 49004 |
| Compressed air connection | Internal thread |
| Ambient temperature min./max. | -20 ... 80 °C |
| Medium temperature min./max. | -20 ... 80 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 50 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 5 mg/m³ |
| Pressure for determining piston forces | 6.3 bar |
| The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). |
| Use our Internet configurator to order variants with an external thread. |
| Material |
|---|
| Cylinder tube | Aluminum, anodized |
| Piston rod | Stainless steel |
| Front cover | Aluminum |
| End cover | Aluminum |
| Seal | Nitrile butadiene rubber Polyurethane |
| Scraper | Polyurethane |
