To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Check valve Aventics art. 0821003008
SKU: 0821003008
Category: Flow regulators and shut-off valves
Specifications
| Version | Poppet valve |
| Working pressure min./max. | 0,1 ... 10 bar |
| Ambient temperature min./max. | 0 ... 60 °C |
| Medium temperature min./max. | 0 ... 60 °C |
| Medium | Compressed air |
| Weight | 0,4 kg |
| Material |
|---|
| Housing | Aluminum chill casting |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber |
