To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Check valve Aventics art. 0821003004
SKU: 0821003004
Category: Flow regulators and shut-off valves
Specifications
| Version | Poppet valve |
| Working pressure min./max. | 0,2 ... 10 bar |
| Ambient temperature min./max. | 0 ... 150 °C |
| Medium temperature min./max. | 0 ... 150 °C |
| Medium | Compressed air |
| Weight | See table |
| Material |
|---|
| Housing | Brass, nickel-plated |
| Seals | Fluorocaoutchouc |
