HomeValves and valve systems AES Series Aventics art. R412018281
Previous product
AES Series Aventics art. R412018278
Back to products
Next product
AES Series Aventics art. R412018281
SKU: R412018281 Category: Valves and valve systems
Specifications
Version I/O module version
Ambient temperature min./max. -10 ... 60 °C
Operational voltage electronics 24 V DC
Max. current per channel 0,5 A
Protection class IP65
Diagnosis Short circuit Undervoltage
Generic emission standard in accordance with norm EN 61000-6-4
Generic immunity standard in accordance with norm EN 61000-6-2
Weight 0,11 kg
You will find assignment schemes for the product in the operating instructions, or contact the nearest AVENTICS sales office. The total current of all outputs (including valves) must not exceed 4 A in the overall system. Voltage and short-circuit monitoring per LED. The input channels have an input resistance of 120 ohms in the current range and 100 kiloohms in the voltage range. The output channels can drive a maximum ohmic load of 450 ohms in the current range. The minimum resistance in the voltage range is 1 kiloohm.