To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
AES Series Aventics art. R412018268
SKU: R412018268
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Version | Power module |
| Ambient temperature min./max. | -10 ... 60 °C |
| Operational voltage electronics | 24 V DC |
| Electronics voltage tolerance | -20% / +20% |
| Operating voltage, actuators | 24 V DC |
| Actuator voltage tolerance | -10% / +10% |
| Total current for actuators | 4 A |
| Protection class | IP65 |
| Total current of sensors max. | 4 A |
| Generic emission standard in accordance with norm | EN 61000-6-4 |
| Generic immunity standard in accordance with norm | EN 61000-6-2 |
| Weight | 0,15 kg |
| You will find assignment schemes for the product in the operating instructions, or contact the nearest AVENTICS sales office. |
| Material |
|---|
| Housing | Polyamide fiber-glass reinforced |
