To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
AES Series Aventics art. R412018252
SKU: R412018252
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Ambient temperature min./max. | -10 ... 60 °C |
| Operational voltage electronics | 24 V DC |
| Electronics voltage tolerance | -25% / +25% |
| Max. current per channel | 0,5 A |
| Total current for actuators | 4 A |
| Protection class | IP20 |
| Logic/actuator voltage | Galvanically isolated |
| Diagnosis | Short circuit |
| Generic emission standard in accordance with norm | EN 61000-6-4 |
| Generic immunity standard in accordance with norm | EN 61000-6-2 |
| Weight | 0,115 kg |
| You will find assignment schemes for the product in the operating instructions, or contact the nearest AVENTICS sales office. The total current of all outputs (including valves) must not exceed 4 A in the overall system. Voltage and short-circuit monitoring per LED. The clamp area for stranded wires is between 0.2 and 1.5 mm2. |
| Material |
|---|
| Housing | Polyamide fiber-glass reinforced |
