To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
Adapter plate Aventics art. 5802520000
SKU: 5802520000
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Standards | ISO 5599-1 |
| Working pressure min./max. | -1 ... 16 bar |
| Ambient temperature min./max. | -20 ... 70 °C |
| Medium temperature min./max. | -20 ... 70 °C |
| Medium | Compressed air |
| Exhaust (3,5) | uncollected exhaust |
| Exhaust type | Ports separated |
| Weight | 0,27 kg |
| The min. control pressure must be adhered to, since otherwise faulty switching and valve failure may result! The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). |
| The transition plate is used for combining subbases of different sizes in the same manifold. |
| Material |
|---|
| Surface | painted |
| Base plate | Die-cast aluminum, black painted |
| Seal | Acrylonitrile butadiene rubber |
