To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
5/3-pneumatic distributor Aventics art. R422100985
SKU: R422100985
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Version | Spool valve, positive overlapping |
| Activation | Electrically |
| Pilot | External |
| Sealing principle | Soft sealing |
| Blocking principle | Plate principle |
| Working pressure min./max. | -0,9 ... 10 bar |
| Control pressure min./max. | 3 ... 10 bar |
| Ambient temperature min./max. | -10 ... 50 °C |
| Medium temperature min./max. | -10 ... 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Nominal flow Qn | 1300 l/min |
| Connector standard | DIN EN 60947-5-2 |
| Protection class acc. to DIN EN 61140 Electrically | Class III |
| Protection class with connection | IP65 |
| LED status display | Yellow |
| Duty cycle | 100 % |
| Typ. switch-on time | 12 ms |
| Typ. switch-off time | 13 ms |
| Rail mounting DIN EN 60715 | TH35 x 15 |
| Weight | 0,245 kg |
| The min. control pressure must be adhered to, since otherwise faulty switching and valve failure may result! The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). |
| Material |
|---|
| Housing | Polyamide fiber-glass reinforced |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber Hydrogenated nitrile butadiene rubber |
| Front plate | Polyamide fiber-glass reinforced |
| Threaded bushing | Brass Die cast zinc, nickel-plated chrome-plated |
