To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
5/3-pneumatic distributor Aventics art. R412011159
SKU: R412011159
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Version | Spool valve, positive overlapping |
| Activation | Electrically |
| Pilot | Internal |
| Sealing principle | Soft sealing |
| Standards | NAMUR |
| Working pressure min./max. | 3 ... 10 bar |
| Ambient temperature min./max. | 0 ... 50 °C |
| Medium temperature min./max. | 0 ... 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 50 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 1 mg/m³ |
| Nominal flow Qn | 900 l/min |
| Nominal flow 1 ▶ 2 | See table |
| Nominal flow 2 ▶ 3 | See table |
| Compressed air connection | according to ISO 228-1 |
| Pilot control exhaust | with directional pilot air exhaust |
| Connector standard | EN 175301-803:2006 |
| Reverse polarity protection | Protected against polarity reversal |
| Compatibility index | 13 14 |
| Duty cycle | 100 % |
| The min. control pressure must be adhered to, since otherwise faulty switching and valve failure may result! The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). |
| Material |
|---|
| Housing | Die cast zinc Polyamide fiber-glass reinforced |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber |
