To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
5/3-pneumatic distributor Aventics art. 5811531000
SKU: 5811531000
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Version | Spool valve |
| Blocking principle | Single base plate principle |
| Sealing principle | Soft sealing |
| ATEX class G | II 2G2D T4 X |
| Connection type | Plate connection |
| Standards | ISO 5599-1, ISO 1 |
| Nominal flow Qn | 1100 l/min |
| Compressed air connection | Base plate ISO 5599-1 |
| Working pressure min./max. | -0,95 ... 16 bar |
| Control pressure min./max. | 3 ... 16 bar |
| Ambient temperature min./max. | -20 ... 70 °C |
| Medium temperature min./max. | -20 ... 70 °C |
| Medium | Compressed air class 6-4-3 |
| Max. particle size | 50 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 5 mg/m³ |
| Mounting screw | with hexagon socket |
| Mounting screw tightening torque | 2 Nm |
| Weight | 0,21 kg |
