To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
5/3-pneumatic distributor Aventics art. 0820239104
SKU: 0820239104
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Version | Spool valve, positive overlapping |
| Pilot | External |
| Blocking principle | Base plate principle, multiple |
| Sealing principle | Soft sealing |
| Connection type | Plate connection |
| Standards | ISO 15407-1, 18 mm |
| Compressed air connection | VDMA 02 base plate |
| version pneumatic port | VDMA 02 base plate |
| Working pressure min./max. | -0,9 ... 10 bar |
| Control pressure min./max. | 2,2 ... 10 bar |
| Ambient temperature min./max. | 0 ... 80 °C |
| Medium temperature min./max. | 0 ... 80 °C |
| Medium | Compressed air Class 5-4-4 class 6-4-3 |
| Max. particle size | 5 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 5 mg/m³ |
| Mounting screw | M3 |
| Weight | 0,11 kg |
| The min. control pressure must be adhered to, since otherwise faulty switching and valve failure may result! The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). |
| Housing | Aluminum, anodized |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber Hydrogenated nitrile butadiene rubber |
| Front plate | Polyamide |
