To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
5/2-pneumatic distributor Aventics art. 7472D02831
SKU: 7472D02831
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Version | Spool valve, positive overlapping |
| Sealing principle | Soft sealing |
| Blocking principle | Base plate principle, multiple |
| Connection type | Plate connection |
| Standards | ISO 15407-1, 18 mm |
| Connector standard | EN 61076-2-101 |
| Working pressure min./max. | See table |
| Control pressure min./max. | 2,5 ... 10 bar |
| Ambient temperature min./max. | 0 ... 50 °C |
| Medium temperature min./max. | 0 ... 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 5 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 5 mg/m³ |
| Nominal flow Qn | 450 l/min |
| Protection class with connection | IP65 |
| Protective circuit | TVS diode |
| LED status display | Yellow |
| Duty cycle | 100 % |
| Typ. switch-on time | See table |
| Typ. switch-off time | See table |
| Mounting screw | M3 |
| Weight | 0,12 kg |
| The min. control pressure must be adhered to, since otherwise faulty switching and valve failure may result! The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). |
| Housing | Aluminum, anodized |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber Hydrogenated acrylonitrile butadiene rubber |
| Front plate | Polyamide |
