To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
5/2-pneumatic distributor Aventics art. 5727485302
SKU: 5727485302
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Version | Diaphragm poppet valve |
| Activation | Electrically |
| Pilot | Internal |
| Sealing principle | Soft sealing |
| Blocking principle | Plate principle Single base plate principle |
| Working pressure min./max. | 1,5 ... 10 bar |
| Ambient temperature min./max. | -15 ... 50 °C |
| Medium temperature min./max. | -15 ... 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 50 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 5 mg/m³ |
| Nominal flow Qn | 1100 l/min |
| Connector standard | EN 175301-803:2006 |
| Protection class with connection | IP65 |
| Reverse polarity protection | Protected against polarity reversal |
| Compatibility index | See table |
| Duty cycle | 100 % |
| Typ. switch-on time | 40 ms |
| Mounting on manifold strip | PRS strip |
| Weight | See table |
| The min. control pressure must be adhered to, since otherwise faulty switching and valve failure may result! The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). |
| ATEX optional: ATEX version can be produced by combining the basic valve without coil with an ATEX coil. ATEX ID: see ATEX coils catalog page. |
| Material |
|---|
| Housing | Polyoxymethylene |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber |
