To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
5/2-pneumatic distributor Aventics art. 5717400000
SKU: 5717400000
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Version | Diaphragm poppet valve |
| Activation | pneumatically |
| Pilot | Internal |
| Sealing principle | Soft sealing |
| Blocking principle | Single base plate principle Plate principle |
| Working pressure min./max. | 1,5 ... 10 bar |
| Ambient temperature min./max. | -15 ... 60 °C |
| Medium temperature min./max. | -15 ... 60 °C |
| Medium | Compressed air |
| Oil content of compressed air | 0 ... 5 mg/m³ |
| Mounting on manifold strip | PRS strip |
| Weight | 0,18 kg |
| The min. control pressure must be adhered to, since otherwise faulty switching and valve failure may result! The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). |
| Material |
|---|
| Housing | Polyarylamide Polyarylamide |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber |
