To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
5/2-pneumatic distributor Aventics art. 5710501000
SKU: 5710501000
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Version | Spool valve, positive overlapping |
| Activation | pneumatically |
| Sealing principle | Soft sealing |
| Flow rate value | 1200 l/min |
| Working pressure min./max. | -0,95 ... 10 bar |
| Control pressure min./max. | See table |
| Ambient temperature min./max. | -25 ... 80 °C |
| Medium temperature min./max. | -25 ... 80 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 50 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 1 mg/m³ |
| Mounting on manifold strip | P-strip PRS strip |
| Weight | 0,5 kg |
| The min. control pressure must be adhered to, since otherwise faulty switching and valve failure may result! The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). |
| Material |
|---|
| Housing | Die cast zinc |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber |
