To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
5/2-pneumatic distributor Aventics art. 5634695100
SKU: 5634695100
Category: Valves and valve systems
Specifications
Dimensions
Dimensions
| Version | Spool valve, positive overlapping |
| Activation | Mechanical |
| Lock type | not lockable |
| Actuating element | Pedal, with detent |
| Switching principle | 5/2 |
| Sealing principle | Soft sealing |
| Nominal flow Qn | 1200 l/min |
| Working pressure min./max. | -0,95 ... 10 bar |
| Ambient temperature min./max. | -25 ... 80 °C |
| Medium temperature min./max. | -25 ... 80 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 50 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 1 mg/m³ |
| Weight | 1,56 kg |
