To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
5/2-pneumatic distributor Aventics art. 5634610190
SKU: 5634610190
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Version | Spool valve, positive overlapping |
| Activation | Mechanical |
| Switching principle | 5/2 |
| Sealing principle | Soft sealing |
| Nominal flow Qn | 1200 l/min |
| Working pressure min./max. | -0,95 ... 10 bar |
| Ambient temperature min./max. | -40 ... 70 °C |
| Medium temperature min./max. | -40 ... 70 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 50 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 1 mg/m³ |
| Weight | See table |
| Material |
|---|
| Housing | Die cast zinc Polyamide fiber-glass reinforced |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber Polyurethane |
| Actuating element | Polyoxymethylene Polyoxymethylene, Aluminum |
