To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
5/2-pneumatic distributor Aventics art. 0820403005
SKU: 0820403005
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Version | Spool valve |
| Activation | Mechanical |
| Lock type | not lockable |
| Switching principle | 5/2 |
| Sealing principle | metal/metal sealing |
| Nominal flow Qn | 280 l/min |
| Working pressure min./max. | -0,95 ... 10 bar |
| Ambient temperature min./max. | -15 ... 80 °C |
| Medium temperature min./max. | -15 ... 80 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 5 µm |
| Oil content of compressed air | 5 ... 25 mg/m³ |
| Mounting screw | M4 with hexagon socket |
| Mounting screw tightening torque | 2,5 Nm |
| Weight | See table |
| An example configuration is illustrated. The delivered product may thus deviate from the illustration. |
| Notice: This product may only be operated with oiled compressed air. |
| Material |
|---|
| Housing | Stainless steel, hardened |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Actuating element | Stainless steel Polyoxymethylene Polyamide |
| Front cover | Stainless steel Steel Polyamide Aluminum Steel, galvanized |
