To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
5/2-pneumatic distributor Aventics art. 0820024982
SKU: 0820024982
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Version | Spool valve, positive overlapping |
| Sealing principle | Soft sealing |
| Blocking principle | Single base plate principle |
| Connection type | Plate connection |
| Standards | ISO 5599-1, ISO 1 |
| Working pressure min./max. | See table |
| Control pressure min./max. | See table |
| Ambient temperature min./max. | -10 ... 50 °C |
| Medium temperature min./max. | -10 ... 60 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 5 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 5 mg/m³ |
| Nominal flow Qn | 1060 l/min |
| Protection class with connection | IP65 |
| Compatibility index | See table |
| Duty cycle | 100 % |
| Typ. switch-on time | See table |
| Typ. switch-off time | See table |
| Mounting screw | M5 with hexagon socket |
| Mounting screw tightening torque | 2,2 Nm |
| Weight | See table |
| The min. control pressure must be adhered to, since otherwise faulty switching and valve failure may result! The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). |
| ATEX optional: ATEX version can be produced by combining the basic valve without coil with an ATEX coil. ATEX ID: see ATEX coils catalog page. |
| Housing | Polyamide |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber |
| Front plate | Polyamide |
