To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
3-way/4-position ball valve Aventics art. R412010722
SKU: R412010722
Category: Flow regulators and shut-off valves
Specifications
| Version | Ball valve |
| Working pressure min./max. | 0 ... 14 bar |
| Ambient temperature min./max. | -10 ... 100 °C |
| Medium temperature min./max. | -10 ... 100 °C |
| Medium | Compressed air |
| The delivered product varies from that in the illustration. See the drawing for an exact description. |
| Material |
|---|
| Housing | Stainless steel |
| Seals | Polytetrafluorethylene |
| Hand lever | Stainless steel, Plastic sheathing, blue |
