To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
3/2 – pneumatic distributor Aventics art. R450055452
SKU: R450055452
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Version | Poppet valve |
| Activation | Mechanical |
| Switching principle | 3/2 |
| Working pressure min./max. | 0 ... 10 bar |
| Ambient temperature min./max. | -30 ... 80 °C |
| Medium temperature min./max. | -30 ... 80 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 5 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 5 mg/m³ |
| Weight | See table |
| An example configuration is illustrated. The delivered product may thus deviate from the illustration. |
| Material |
|---|
| Housing | Aluminum |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber |
