To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
3/2 – pneumatic distributor Aventics art. 5790575270
SKU: 5790575270
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Version | Poppet valve |
| Activation | Electrically |
| Pilot | External |
| Sealing principle | Soft sealing |
| Working pressure min./max. | 0,5 ... 8 bar |
| Control pressure min./max. | 2 ... 8 bar |
| Ambient temperature min./max. | -15 ... 50 °C |
| Medium temperature min./max. | -15 ... 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 5 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 1 mg/m³ |
| Nominal flow Qn | 520 l/min |
| Protection class with connection | IP65 |
| Reverse polarity protection | Protected against polarity reversal |
| Duty cycle | 100 % |
| Typ. switch-on time | 18 ms |
| Typ. switch-off time | 16 ms |
| Weight | 0,093 kg |
| The min. control pressure must be adhered to, since otherwise faulty switching and valve failure may result! The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). |
| At an ambient temperature of 40 °C the max. working pressure is 10 bar . Versions with voltage of less than 50 V DC do not have a protective ground. The control pressure must be at least as high as the working pressure. |
| Material |
|---|
| Housing | Polyamide |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber Polyurethane |
