To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
3/2 – pneumatic distributor Aventics art. 5510120000
SKU: 5510120000
Category: Flow regulators and shut-off valves
Specifications
| Activation | pneumatically |
| Working pressure min./max. | 2 ... 10 bar |
| Control pressure min./max. | 0,01 ... 0,5 bar |
| Ambient temperature min./max. | -20 ... 70 °C |
| Medium temperature min./max. | -20 ... 70 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 5 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 1 mg/m³ |
| Weight | See table |
| The min. control pressure must be adhered to, since otherwise faulty switching and valve failure may result! The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). |
| Material |
|---|
| Housing | Polyoxymethylene |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber |
