To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
3/2 – pneumatic distributor Aventics art. 0821300779
SKU: 0821300779
Category: Compressed air preparation
Specifications
| Version | Poppet valve, Can be assembled into blocks |
| Parts | 3/2-directional valve, electrically operated |
| Nominal flow 1 ▶ 2 | 2000 l/min |
| Nominal flow 2 ▶ 3 | 800 l/min |
| Working pressure min./max. | 3 ... 10 bar |
| Medium | Compressed air Neutral gases |
| Medium temperature min./max. | -10 ... 60 °C |
| Ambient temperature min./max. | -10 ... 60 °C |
| Pilot | Internal |
| Sealing principle | Soft sealing |
| Max. particle size | 5 µm |
| Protection class acc. to DIN EN 61140 with plug | IP65 |
| Duty cycle | 100 % |
| Weight | See table |
| The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . ATEX optional: The ATEX ID depends on the selected pilot valve. |
| Material |
|---|
| Housing | Die cast zinc |
| Seals | Acrylonitrile butadiene styrene |
