To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
3/2 – pneumatic distributor Aventics art. 0820005152
SKU: 0820005152
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Version | Poppet valve |
| Activation | Electrically |
| Sealing principle | Soft sealing |
| Working pressure min./max. | 0 ... 10 bar |
| Ambient temperature min./max. | -10 ... 50 °C |
| Medium temperature min./max. | -10 ... 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 5 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 5 mg/m³ |
| Nominal flow 1 ▶ 2 | 140 l/min |
| Nominal flow 2 ▶ 3 | 130 l/min |
| Protection class with connection | IP65 |
| Duty cycle | 100 % |
| mounting screws | M5 |
| The min. control pressure must be adhered to, since otherwise faulty switching and valve failure may result! The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). |
| Material |
|---|
| Seals | Fluorocaoutchouc |
