To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
2×3/2-pneumatic distributor Aventics art. R422102213
SKU: R422102213
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Version | Spool valve, positive overlapping |
| Activation | Electrically |
| Pilot | External |
| Sealing principle | Soft sealing |
| Blocking principle | Plate principle |
| Working pressure min./max. | -0,9 ... 10 bar |
| Control pressure min./max. | 3 ... 10 bar |
| Ambient temperature min./max. | -10 ... 50 °C |
| Medium temperature min./max. | -10 ... 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 5 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 5 mg/m³ |
| Nominal flow Qn | 1100 l/min |
| Connector standard | ISO 15217 |
| Protection class with connection | IP65 |
| Duty cycle | 100 % |
| Typ. switch-on time | 12 ms |
| Typ. switch-off time | 16 ms |
| Generic emission standard in accordance with | EN 50081-2:1993 |
| Generic immunity standard in accordance with | EN 50082-2 |
| Weight | 0,25 kg |
| The min. control pressure must be adhered to, since otherwise faulty switching and valve failure may result! The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). |
| Material |
|---|
| Housing | Polyamide fiber-glass reinforced |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber Hydrogenated nitrile butadiene rubber |
| Front plate | Polyamide fiber-glass reinforced |
| Threaded bushing | Brass Die cast zinc, nickel-plated chrome-plated |
