To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
2×3/2-pneumatic distributor Aventics art. R402003708
SKU: R402003708
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Version | Spool valve |
| Blocking principle | Single base plate principle |
| Sealing principle | Soft sealing |
| ATEX class G | II 2G2D T4 X |
| Connection type | Plate connection |
| Standards | ISO 5599-1, ISO 1 |
| Nominal flow Qn | 950 l/min |
| Compressed air connection | Base plate ISO 5599-1 |
| Working pressure min./max. | 0 ... 8 bar |
| Control pressure min./max. | 3,5 ... 8 bar |
| Ambient temperature min./max. | -20 ... 70 °C |
| Medium temperature min./max. | -20 ... 70 °C |
| Medium | Compressed air class 6-4-3 |
| Max. particle size | 50 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 5 mg/m³ |
| Mounting screw | with hexagon socket |
| Mounting screw tightening torque | 2 Nm |
| Weight | 0,21 kg |
| The min. control pressure must be adhered to, since otherwise faulty switching and valve failure may result! The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). |
| Housing | Aluminum |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber |
