To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
2×3/2-pneumatic distributor Aventics art. 5763960220
SKU: 5763960220
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Version | Spool valve, positive overlapping |
| Pilot | External |
| Sealing principle | Soft sealing |
| Connection type | Plate connection |
| Standards | ISO 15407-1, 26 mm |
| Connector standard | EN 175301-803, form C |
| Certificates | Free of substances that impair surface wetting in the coating process |
| Working pressure min./max. | 0 ... 16 bar |
| Control pressure min./max. | 10 bar |
| Ambient temperature min./max. | -15 ... 50 °C |
| Medium temperature min./max. | -15 ... 50 °C |
| Medium | Compressed air |
| Max. particle size | 50 µm |
| Oil content of compressed air | 0 ... 5 mg/m³ |
| Compressed air connection | according to ISO 15407-1 |
| Protection class with connection | IP65 |
| Duty cycle | 100 % |
| Typ. switch-on time | 26 ms |
| Typ. switch-off time | 34 ms |
| Mounting screw | M4 with hexagon socket |
| Mounting screw tightening torque | 2,5 Nm |
| Weight | 0,25 kg |
| The min. control pressure must be adhered to, since otherwise faulty switching and valve failure may result! The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). |
| Versions with voltage of less than 50 V DC do not have a protective ground. |
| Housing | Polyamide Polyoxymethylene |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber |
