To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
2 x 3/2-pneumatic distributor Aventics art. 0820037203
SKU: 0820037203
Category: Valves and valve systems
Specifications
| Version | Spool valve, positive overlapping |
| Sealing principle | Soft sealing |
| Blocking principle | Base plate principle, multiple |
| Connection type | Plate connection |
| Standards | ISO 15407-1, 18 mm |
| Connector standard | ISO 15217 |
| Working pressure min./max. | 2,2 ... 10 bar |
| Control pressure min./max. | 2,2 ... 10 bar |
| Ambient temperature min./max. | 0 ... 50 °C |
| Medium temperature min./max. | 0 ... 60 °C |
| Medium | Compressed air |
| Nominal flow Qn | 450 l/min |
| Protection class with connection | IP65 |
| Protection class Without valve plug connector | See table |
| Duty cycle | 100 % |
| Typ. switch-on time | See table |
| Typ. switch-off time | See table |
| Mounting screw | M3 |
| Weight | See table |
| The min. control pressure must be adhered to, since otherwise faulty switching and valve failure may result! The pressure dew point must be at least 15 °C under ambient and medium temperature and may not exceed 3 °C . The oil content of compressed air must remain constant during the life cycle. Use only the approved oils from AVENTICS. Further information can be found in the “Technical information” document (available in the MediaCentre). |
| Housing | Aluminum, anodized |
| Seals | Acrylonitrile butadiene rubber Hydrogenated acrylonitrile butadiene rubber |
| Front plate | Polyamide |
