To receive a proposal, please send your request to info@aventics-sensors.in and specify the required positions and company details.
2/2-pneumatic distributor (shut-off valve) Aventics art. 1823391912
SKU: 1823391912
Category: Flow regulators and shut-off valves
Specifications
| Version | Ball valve |
| Working pressure min./max. | 0 ... 16 bar |
| Ambient temperature min./max. | -18 ... 80 °C |
| Medium temperature min./max. | -18 ... 80 °C |
| Medium | Compressed air |
| Weight | See table |
| Material |
|---|
| Housing | Brass, nickel-plated |
| Seals | Polytetrafluorethylene Acrylonitrile butadiene rubber |
| Hand lever | Polyamide |
